VSY Biotechnology’nin yeni GİL’i Reviol Tri-ED’in başarısını göz doktorları onaylıyor

Tri-ed’i uygulayan ve hastalarını takip ederek GİL’lerin özelliklerini test eden Opr. Dr. Banu Acar, Opr. Dr. Necdet Cinhüseyinoğlu ve Dr. Pavel Stodulka’ya yaptıkları uygulamalar ve sonuçları hakkında sorular yönelttik.

DOÇ. DR. BANU ACAR TORUN

Tri-ED lenslerde beklentilerin ötesinde olumlu sonuçlara ulaşıldı.

Başta ürünü inceledikten sonra Tri-ED hakkında nasıl bir kanıya vardınız?

Tri-ED, dünyada yalnızca birkaç firmada bulunan yeni bir teknolojiyi barındırıyor. VSY’den uzmanlar bize “3 odaklı kırma refraksiyonları düzeltebilecek bir lensimiz var, denemek ister misiniz?” diye bir soru yöneltmişti. İlk aşamada, bir sorunla karşılaşıp karşılaşmayacağımız konusunda bir tereddüt yaşadık, ama daha sonra, bu lensleri uygulamaya karar verdik. Öncelikle hasta seçimimizi titizlikle yaptık. Hastalarımızın katarakt cerrahisinden beklentilerini değerlendirdik, yaş sınırı belirledik ve uygulamaya başladık.

İlk uygulamayı gerçekleştirdiğiniz hastanızdan ve bu uygulamanızın sonuçlarından bahseder misiniz?

Tri-ED’i denediğimiz ilk hastamız 35 yaşında genç, aktif çalışan bir kadındı. Bir gözünde daha yoğun katarakt diğer gözünde ise arka subkapsüler katarakt vardı. Tedaviye sol gözünden başladık. Hastaya ilk cerrahi müdahaleyi 2014 yılının Ağustos ayında gerçekleştirdik. Sonucu merakla beklerken, hastamız ertesi gün kontrole geldiğinde, uzak ve yakın görmesinin gayet iyi olduğunu ve çok rahat olduğunu söyledi. Hastanın postop birinci gün muayenesinde uzak görmesi tam, yakın görmesi J2, orta mesafe görmesi J3 düzeyindeydi. Çok odaklı lenslerde karşılaştığımız en önemli sorunlardan biri glare olduğundan hastaya “ışıklarda dağılma, parlama, rahatsız edici bir his var mı?” diye sorduk. Entelektüel düzeyi yüksek olan genç hastamız, ”Şu anda, öyle bir şikâyetim yok ama daha dikkatle takip edeyim” dedi.

Bir hafta sonra, hastamızı kontrol için çağırdığımızda, akşamları araba kullanırken hiçbir sıkıntı yaşamadığını, ışıklara rahat bakabildiğini söyledi. Cerrahi müdahaleden sonraki ilk hafta, yine yakın, orta ve uzak görme muayenesini yaptık. Yakın görme J1, orta mesafe görme J2 düzeyine yükselmişti, sonuç beklediğimizden çok daha iyi olmuştu.

Hastamız daha sonra görme keskinliği ameliyat olan gözü kadar düşük olmasa da diğer gözünü de ameliyat etmemizi istedi. Biz de sol gözündeki gelişmeleri bir süre daha takip ettikten sonra, elde ettiğimiz olumlu sonuçlar üzerine, diğer gözünün de ameliyatını yaptık. Hastamız şu anda gözleriyle ilgili hiçbir sıkıntı olmadan, uzak ve yakın gözlük kullanmadan iş ve özel yaşamını sürdürüyor.

Daha sonrasında yaptığınız ameliyatları da takip ettiniz mi?

Evet. Sonrasında 18 hastanın her iki gözünün de ameliyatını gerçekleştirdik. Onların da 1. gün, 1. hafta, 1. ay, 3. ay ve 6. ay şeklinde kontrollerini yaptık. Onlara da mutlaka, “gece görme sıkıntınız var mı, ışıktan rahatsız oluyor musunuz?” sorularını yönlendiriyoruz ve şimdiye kadar negatif geri bildirim yapan hiçbir hastamız olmadı. Endişelerimizden biri de kontrast duyarlılık konusunda ne ile karşılaşacağımız sorusu idi. Ameliyattan sonra 3. ve 6. aylarda tüm hastalarımıza kontrast duyarlılık testi yaptık, sonuç gerçekten yüz güldürücü oldu. Hastalarımız, iki gözünün de ameliyatı tamamlandıktan sonra kendilerini mutlu hissediyor.

Tri-ED’in getirdiği EDOF teknolojisinin oftalmoloji alanına katkıları ne olacaktır?

Bir Türk firmasının ürünü olan Tri-ED, dünyadaki diğer trifocal lenslerle rahatlıkla rekabet edebilecek düzeyde. Özellikle, kontrast duyarlılık konusundaki beklentilerimizi karşıladı. Ayrıca, plate haptik’lerin göz içine implantasyonu daha kolay olduğu için, uygulama sırasında diğer lenslere göre daha kolay oluyor.

Tri-ED lenslerin tahminen görme keskinliği ne düzeyde?

Tri-ED lensi uyguladığımız hastaların uzak görme keskinliğinde bir sorunla karşılaşmadık. Yakın ve orta mesafedeki görme keskinliğini ölçüyoruz; şu ana kadar olumsuz bir gelişme yaşamadık. Yakın görme keskinliğinin birinci ay sonuçlarına göre, hastalarımızın yakın gözlüğü kullanmalarına gerek kalmadı. Tri-ED lensleri uyguladığımız hastalarımız yaşamlarını gözlük kullanmadan normal biçimde devam ettirecek kadar rahat görünüyorlar. Özellikle çalışan hasta grubunda “ofis mesafesi” dediğimiz orta mesafe görüş oldukça önemli. Tri-ED uyguladığımız hastalar, gözlüksüz rahatlıkla bilgisayar kullanabildiklerini, sorun yaşamadan iş gününü tamamlayabildiklerini belirtiyorlar.

Tri-ED lenslerin başka avantajlarından söz edebilir misiniz?

Trifokal lensler uzak ve yakın mesafeyi ayarlıyor. “Sürekli kesintisiz görme’ denilen olguyu Tri-ED lenslerle gerçek anlamda sağlayabildiğimizi düşünüyorum. Tri-ED lensler için, ‘gözlük kullanmayacaksınız’ ifadesi doğru. 18 hasta, 36 göz bunu söyleyebilmek için yeterli bir sayı gibi görünüyor.

Tri-ED lensleri meslektaşlarınıza tavsiye eder misiniz?

Tri-ED lensin hastalarımızda oluşturduğu etkilerden çok memnun kaldık, doktor arkadaşlarımızın da memnun kalacaklarına inanıyorum. Çalışan yaş grubundaki hastalar için kesinlikle Tri-ED lenslerin çok ideal olduğunu düşünüyorum.

Genel olarak hastaların Tri-ED lenslere yönelik yaklaşımı nasıl?

Tri-ED lensleri uyguladığımız çalışan grubundaki bilinçli hastalar, bu lensin özelliklerini fark ediyorlar. Bilgi birikimi yüksek olmayan hastalar ise diğer lenslerden ayıran özelliğini algılayamıyorlar.
Onlar için işlerini yapabilmek, uzağı görmek, rahat televizyon izleyebilmek yeterli. Devlet hastanesinde görev yaptığımız için hastalarımızın profilleri farklılık gösteriyor. Dolayısıyla, Tri-ED lens uygulamasında biz de hastalarımız arasında seçim yapıyoruz, bilinçli hastalara daha çok yöneliyoruz.

Tri-ED lenslerle ilgili makale hazırlığınız var mı?

Tri-ED lenslerle ilgili olarak en az 20 hasta üzerinde gerçekleştirdiğimiz bilimsel çalışmaların sonuçları mevcut. Sonuçları ESCRS Barcelona 2015’te duyuracağız, sonrasında da yayınlayacağız. Uzun vadede çalışmalarımızı diğer firmaların lensleriyle kıyaslamayı planlıyoruz. Hastaların uzak, orta ve yakın görme keskinliğinde hangi ölçüde başarılı olduğumuzu ortaya koymayı hedefliyoruz. Ayrıca, hastalarımızın ameliyatlardan memnuniyetini saptayacak testler hazırlıyoruz. Testlerde “hasta bu ameliyattan memnun mu, bir başkasına tavsiye eder mi, yaşam konforuna nasıl bir etkide bulundu?” gibi soruların yanıtlarını arayacağız.

OPR. DR. NECDET CİNHÜSEYİNOĞLU

 

Tüm hastalar Tri-ED’den memnun

Tri-ED’le ilgili deneyimleriniz neler?

Uzun süredir Reviol kullanıyordum ve memnundum. Daha sonra VSY tarafından yakın- orta ve uzak mesafede iyi görüş sağlayan trifokal yeni bir lens üretildiğini öğrendim. Firma temsilcileri bu yeni lensi denememi istediler. Denediğimde gerçekten çok iyi bir sonuç aldım. Ameliyatın ikinci gününde, lens tam olarak göze oturduktan ve kapsül tamamen göz içine fix olduktan sonra yaptığım muayenede hastalarım yakın-orta-uzak mesafeyi iyi gördüklerini ifade ettiler. Daha sonra hastalarımın hem görme testlerini uzak-yakın kontrollerini hem de kontrast duyarlılık testlerini yaptım. Bu testlerden de iyi bir cevap aldım. Bu yüzden Acriva Reviol Tri-ED’in çok iyi bir lens olduğuna karar verdim ve bu lensi yakınlarımıza da implante ettik.

Ne kadar süre hastalarınızı takip ettiniz?

Yaklaşık 6 ayı aşkın bir süredir hastalarımı takip ediyorum, hala takip etmeye devam ediyorum.

Lensin öne çıkan özellikleri nelerdir?

En önemli özelliği 30 ila 70 cm arasında yakın ve orta okuma bölgesinde son derece iyi sonuçlarının olması. Bu son derece objektif bir sonuçtur; çünkü hastalarımızın okuma skalasındaki aynı büyüklükteki yazıları, 30 cm’den 70 cm’e kadar kesintisiz olarak okuyabildiklerini gördük. Özellikle bilgisayar kullananlar veya masa başında çalışanlar bulundukları yerden masanın diğer ucundaki yazıları, ya da görmesi gereken diğer nesneleri rahatlıkla görebiliyorlar. Daha önce kullanılan bifokal göz içi lenslerde hastalar 30- 35 cm’lik bir mesafe aralığını görebilmek için görmek istedikleri objeye yaklaşmaları veya yazıların biraz daha büyümesi gerekiyordu; orta mesafe görüşü vardı, ama bu kadar iyi bir orta mesafe görüşü yoktu. Ayrıca sürekli bir görüş söz konusu değildi. 30-35 cm. görüp sonrasında 50-60 cm. mesafeyi ayrı ayrı görmek değil; bu mesafeyi bir devamlılık içinde görmeleri bence çok önemli. Bu da hasta memnuniyetini artıran bir unsurdur.

Hangi hasta profili daha uygun oluyor, sizin bu lensi takmayı tavsiye ettiğiniz özel bir grup var mı?

Aslında Tri-ED tüm katarakt hastalarına lazım. Kimsenin “ben biraz daha az görsem olur” deme lüksü yok. Hastalar, Yakın-Orta ve Uzak mesafeleri kesintisiz görebileceğinden haberi olduğu süreci Tri-ED’i tercih edecektir. Kendimi daima hastanın yerine koyduğum için herkesin kendi gözüne trifokal göz içi lensin takılmasını isteyeceğini düşünüyorum.

Peki, hastalar bu konuda yeterli derecede bilinci mi?

Maalesef bilinçli değiller. Bunu anlatmanız gerekir, anlattığınızda kimi hasta anlıyor, kimisi tam anlayamıyor ve şüpheyle karşılıyor. Bunu en iyi foropter üzerindeki yakın okuma skalasında gösterebilirsiniz. Bu aralıkları ve hastanın bu aralıklarda ne şekilde göreceğinizi anlatmanız lazım. Hastaya biraz zaman ayırmanız gerekli, zaman ayırırsanız hasta bunu görür, öğrenir ve inanır.

Bu alana ne tür farklılıklar getirecek sizce?

Bu lensleri kullanan doktorlarımızdan da duyduğuma göre artık trifokal lensleri daha fazla tercih ediyorlar. Ben de bu lensleri kullandıktan sonra trifokal yani görüş devamlılığı arz eden bu lenslerin daha iyi olduğunu fark ettim. Meslektaşlarımız bu lensleri deneyip hastalarına anlatırlarsa ve uygularlarsa hastaları da çok memnun kalacaktır. Bu lensler şu andaki teknolojide vazgeçilmez hale geleceklerdir.

Uygulamasında bir farklılık var mı?

Hiçbir farklılık, değişiklik yok. Normal bir göz içi lens gibi.. Aynı şekilde implante ediyoruz.

DR. PAVEL STODULKA

Sonuçlara göre Tri-ED’in geleceği parlak

 

Dr. Pavel Stodulka, Tri-ED ile yaptıkları uygulamalarda hasta memnuniyeti sağladıklarını ve sonuçlara göre Tri-ED’in geleceğinin parlak olduğunu söylüyor.
Neden Reviol Tri-ED GİL implante etmeye karar verdiniz?

Yenilikçi teknolojileri araştırmaya meraklı bir insanım. VSY Biotechnology’yi de yıllardır takip ediyordum, ayrıca ürünleriyle çok olumlu deneyimlerimiz olmuştu.Trifokal GİL’ler refraktif uygulamalarımıza devrim niteliğinde bir yenilik getirdiğinde, ben de Tri-ED’i uygulamaya karar verdim.

Tri-ED bu gelişmenin neresinde, bu zamana kadar elde ettiğiniz sonuçları bizimle paylaşır mısınız?

Reviol Tri-ED, anterior yüzeyinde trifokal difraktif yapısı olan plate haptik hidrofobik yüzeyli GİL.

Tescilli kavisli yapısının trifokal difraktif yapısıyla birleşimi gelişmiş fokus derinliği sağlıyor. Sarı kromoforlu yapısından dolayı retinayı da zararlı ışıklardan koruyor.

İlk sonuçlardan lensin geleceğinin parlak olduğunu anlıyoruz. Hastalar günlük aktivitelerinde gözlük kullanmak zorunda olmadıklarından dolayı mutlu.

Bu teknolojiyle ilgili sizi heyecanlandıran nedir?

Reviol Tri-ED, yakın-orta ve uzak mesefalerde başarılı. Klinik sonuçları değerlendiriyoruz. Yakın zamanda ise birçok yeni trifokal lensin pazara gireceğini umuyoruz.

 Ophthalmology Life 2014 21. Sayı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here