Tri-ED ’i deneyen doktorlar, sonuçlardan çok memnun

Trı-ED’i katarakt operasyonlarında uygulayan doktorların görüşlerini aldık.

V SY Biotechnology; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan biyoteknoloji Ar-Ge Merkezi’nde geliştirdiği Acriva Reviol Tri-ED lensleri trifokal özelliği ve EDOF teknolojisini bir arada bulunduruyor. Acriva Reviol Tri-ED; uzak- orta ve yakın mesafelerin yanı sıra tüm ara mesafelerde kesintisiz sürekli görüş sağlıyor. Tri-ED ile yapılan klinik çalışmalar da bu üstün teknolojinin başarısını gözler önüne seriyor. Tri-ED’i operasyonlarında uygulayan doktorlar da sonuçlardan oldukça memnun. Kendilerine lens deneyimleri sonucunda oluşan görüşlerini sorduk.

OPR. DR. ALPTEKİN GÖK

GELECEKTE LENSLERİN YÜZDE 90’I TRİFOKAL OLACAK

Tri-ED’i kullanan hastalar çok mutlular. Özellikle meslek sahibi kişilerde Tri-ED’i kullanmak şart. Bilgisayar kullananlar, pilotlar için ilk tercih nedeni. Araç kullananlarda da gece farlardan dolayı yansımaların olmayışı önemli bir özellik. Ayrıca hasta 1 hafta içerisinde diğer lenslerden daha kısa bir sürede lense adapte oluyor. Tüm bu özelikleri, üstün görüş sağlamasından dolayı gelecekte lenslerin yüzde 90’ı trifokal olacak.

DOÇ. DR. BANU TORUN ACAR

Tri-ED UYGULAYANLAR ARTIK GÖZLÜK TAKMIYOR

Tri-ED’i uyguladığım 18 hasta 36 göz üzerinde yaptığım gözlemler sonucunda bu trifokal lensler ile sürekli kesintisiz görme denilen olguyu gerçek anlamda sağlayabildiğimizi düşünüyorum. Tri-ED lensler için söylenen “gözlük kullanmayacaksınız” ifadesi doğru.

 

OPR. DR. ATİLLA GÜNDÜZ

ARA MESAFEDE GÖRME SORUNU KALKIYOR

Hem multifokal hem de Tri-ED lens kullanıyorum. Multifokal GİL kullandığımız olgular yakını ancak 25-30 cm mesafede görmekte, ara mesafede sorun yaşamaktaydılar. Oysa bilgisayar ekranı, otomobil göstergeleri gibi orta mesafelerin çok kullanıldığı günümüzde Tri-ED lenslerde bu sorun ortadan kalkmış oldu.

OPR. DR. ERTUĞRUL TAN YASSA

TRİ-ED’İ KULLANANLAR YAKINMIYOR

Tri- ED lenslerini uyguladığım hastalarımın, okuma hızları çok iyi. Uzak ya da gece görüş sorunlarından yakınan hastam olmadı. Hastalarımda takip sürem henüz kısa, bu kısa sürede lensler ideal konumunu korudu. Katarakt cerrahisi planladığım kontraendikasyonu olmayan hastalarıma, öznel yakınmaların neredeyse hiç olmaması nedeniyle, Tri- ED lenslerini tavsiye ediyorum.

OPR. DR. AYDIN ALAN

KAYINVALİDEM ÇOK MEMNUN KALDI

Tri-ED’i 20 Mayıs 2015’te kayınvalideme uyguladım. Kartuşun içerisine yerleştirilerek kolayca implante ettim. Her mesafede üstün görüş sağlandı, kayınvalidem lensler sayesinde görüş gücünden çok memnun.

 

OPR. DR. İBRAHİM TUNCER

UZAK VE YAKIN GÖZLÜKLERDEN KURTULDU

Acriva Reviol Tri-ED lensi ilk defa 66 yaşında hipermetrop ve presbiyopi olan aynı klinikte çalıştığımız genel cerrahi uzmanına implante ettim. Amacım katarakt cerrahisinden ziyade refraktif amaçlı idi. Uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulan hastam sonuçtan gayet memnun.

 

OPR. DR. DERVİŞ ÇULCU

GENÇ DOKTOR ARKADAŞIMA İMPLANTE ETTİM, SONUÇTAN ÇOK MEMNUN

Bir doktor arkadaşım, çok erken yaşta, daha 45 yaşında katarakt olmuştu. Bu sırada yakın gözlüğü takmanın zor olduğunu ve gözlük takmak istemediğini söyledi. Ben de kendisine Tri-ED’i anlattım. Tri-ED’i tercih ettiğini belirtti, ben de planlama yaparak bir gözüne fako+Tri-ED uyguladım. Doktor arkadaşım şu anda görüş kalitesinden çok memnun; uzağı ve yakını rahat görebildiğini, herhangi bir sıkıntı olmadığını açıklıyor. Diğer gözüne de Tri-ED implante etmemi istiyor. Sonuçtan memnun kaldım ve bundan böyle Gaziantep’te açmış olduğum yeni Ayıntap Park Göz Tıp Merkezi’nde Tri-ED’i hastalarıma uygulamaya devam edeceğim.

PROF. DR. İZZET CAN

GÖZ İÇİ LENSLERDEKİ SON YENİLİK: TRİFOKAL LENSLER

Göz içi lens teknolojisi her gün gelişiyor ve önümüze yeni yeni seçenekler çıkıyor. Bu yeni seçeneklerin sunduğu olanaklardan hastalarımızın yararlanmasını sağlamak da bize düşüyor. Hani diyorlar ya “yeniliklere açık olalım” diye… Aslında konumuz işte bu. Dünyada ne tür gelişmelerin olduğunu, ne tür imkânlarla karşılaştığımızı yakından takip etmemiz lazım. Göz içi lenslerindeki yenilik “trifokal lensler”. Birinci farklılığı; trifokal lensler, katarakt cerrahisi ile birlikte presbiyopi’yi de düzeltirken kullandığımız önceki multifokal lenslerden farklı olarak iki yerine üç odak sunmaktadır. Bu sayede 60-80 cm uzaklığımızdaki cisimlerde dahi net görüntü sağlıyoruz. Unutulmaması gereken ikinci bir kazanımımız daha vardır ki bence bu daha önemlidir: Işığın bölünmesiyle kaybolan, daha doğru anlatımla odaklanamayan %20 ışık kaybı bu yeni trifokal lenslerle %15’lere, Reviol Tri-ED özelinde ise %10’lara inmektedir. Bu kısaca daha az kontrast kaybı demektir ki, hepimizin bildiği gibi multifokal lenslerin en fazla eleştiri aldığı noktalardan biri bu kontrast ve görme kalitesi kaybı idi. Bugün için Dünya’da CE onayı almış 3 trifokal lens vardır ki, bunlar arasındaki farklılıklara baktığımızda Reviol Tri-ED bir ilave avantajı daha bize sunmaktadır. Bu da arttırılmış odak derinliğidir (Enhanced Depth of Focus). Yani 3 ana odağınız arasındaki mesafelerde de görme artışı ki, çok daha lineer bir defokus eğrisini bize sunmaktadır.

DOÇ. DR. KEMAL TÜRKYILMAZ

KONTRAST HASSASİYETİ MÜKEMMEL

Trifokal lenslerin gündeme girmesiyle multifokallerin aslında bifokal olduğunu öğrenmiş olduk. Eskinin multifokali şimdilerde bifokal denilen lenslere tam alışmışken trifokal Tri-ED lensleri kullanmaya başladık. Kısaca deneyimlerimizden bahsedersek öncelikle cerrahi olarak plate haptik lenslerde implantasyon aşamasında yaşanılan bilinen sorunlarla Tri-ED lens ile karşılaşmıyorsunuz. Bunun yanında ameliyat sırasında ve sonrasında mükemmel bir stabilizasyon elde ediyorsunuz… Gelelim benim için en önemli kısım olan hasta cephesinden yaşanan duruma. Uzak ve yakın mesafede görme keskinliği gayet iyi, ara mesafe görüş genelde post-op 2. ve 3. günde tam olarak netleşiyor. Hastalarda ilk dikkati çeken renklerdeki canlılık. Bunu “hiç bu kadar canlı görmemiştim” diye ifade edenler oldu. Tek gözüne Tri-ED taktığımız bir hasta ise “ameliyatlı gözüm LED lamba diğer gözüm halojen lamba gibi görüyor “ diye ifade etti. Tri-ED ile beraber hastalara rahatlıkla önerebileceğimiz bir lense sahip olduğumuzu görmek bizim de bu tür lenslerle yapılan katarakt cerrahisinde başarımızı artırmış, haliyle seçimlerimizi de değiştirmiştir.

OPR. DR. METİN MÜRŞİTOĞLU

HALO VE GLARE YAKINMALARI OLMADI

İnovativ Tri-ED intraoküler lensler gerek implantasyon rahatlığı gerek postop santralizasyonu açısından son derece mükemmel denilebilir. Postop 3-6 ay sonra bile lensi desantralize olan hiç hastam olmadı. Ayrıca orta mesafedeki üstünlüğü gerçekten çok başarılı. Hastalarımın halo ve glare yakınmaları da olmadı.

 

YRD. DOÇ. DR. MURAT MORAY

ÇOK İYİ SANTRALİZASYON

Tri-ED herşeyden önce gururla bizim dediğim ve kalitesine son derece inandığım bir lens… İmplante ettiğim hastalarımda plate haptik özelliği ile santralizasyon harika. Pupilden bağımsız olması gece gündüz görüş kalitesinde sıkıntı yaratmıyor ve ara adisyon sayesinde hasta hem yatarak hem de dizinin üzerinde farklı yakın mesafeleri kullanabiliyor; ameliyatlarıma ve sonrasına keyif ve konfor kattı. Emeği geçenlere yürekten teşekkürler.

PROF. DR. OSMAN ŞEVKİ ARSLAN

HALO VE GLARE PROBLEMİ YOK

Bir önceki jenerasyon premium intraoküler lensler uzak ve yakın mesafede görsel beklentiye oldukça başarılı bir şekilde cevap vermelerine karşın, pratikte kol mesafesi olarak bilinen ara mesafede ise aynı başarıyı göstermemekteydi. Yaşantımızın azımsanmayacak bir bölümünde, kol mesafesi içinde birçok önemli yaşamsal faaliyetimiz olduğu için ( bilgisayar kullanımı, araç gösterge paneli, mesleki çizim ve ekspertiz işleri – örneğin mimarlar ve deri, kumaş eksperleri, market alışverişleri vs. ) hastalarımız bu mesafedeki görme yetersizliğini sıkça dile getirmekteydi. Trifokal lensler, ışığı uzak ve yakın mesafenin yanı sıra ara mesafe için de bölerek her mesafede net görme imkanı sağlamaktadır. Acriva Reviol Tri-ED intraoküler lensleri son dönemde katarakt ve refraktif lens değişimi hastalarıma uygulama olanağı buldum. Uzak ve yakın mesafe görsel memnuniyetinin yanı sıra, ara mesafedeki görme başarısı hastaları ve dolayısı ile beni çok memnun etti. Ayrıca EDOF teknolojisinin sağladığı odak mesafeleri arasındaki kesintisiz geçiş çok güzel ve önemli bir özellik. Halo ve Glare’e ilişkin bir problemle karşılaşmadık. Kontrast duyarlılığı da oldukça iyi değerlerdeydi. Premium lens hasta seçim prensiplerine uyularak seçilmiş hastalarda, Acriva Reviol Tri-ED intraoküler lens implantasyonunun iyi bir seçenek olduğunu söyleyebilirim.

OPR. DR. MUSTAFA TAŞELİ

TATMİNKÂR ORTA MESAFE GÖRÜNTÜSÜNE SAHİP

İnovatif Tri-ED lenslerini diğer premium lenslerin sağlayamadığı orta mesafe görme kalitesini yakalayabilmek için kullanmaktayım. Uzak ve yakın görmeye ilave olarak tatminkar orta mesafe görme kalitesi hastaları mutlu etmektedir. Bilgisayar araç kullanımı gibi günlük hayatta en çok ihtiyaç duyulan aktivitelerde büyük rahatlık sağlamaktadır.

OPR. DR. NECDET CİNHÜSEYİNOĞLU

TÜM TESTLERDEN OLUMLU SONUÇLAR ALINDI

Acriva Reviol Tri-ED uygulamasının ardından, düzenli olarak hastalarımın kontrollerini yaptım. Hastalarımda gerçekleştirdiğim testlerden olumlu sonuçlar aldıktan sonra Tri-ED’in çok iyi bir lens olduğuna karar verdim. Sürekli görüş devamlılığı arz eden bu lenslerin diğer lenslere göre iyi olduğunu fark ettim. Tri-ED tüm katarakt hastalarına lazım, çünkü kimsenin ‘Ben biraz daha az görsem…’ deme lüksü yok.

OPR. DR. ÖZGÜR YÜCESAN

İDEAL BİR LENS

Tri-ED geliştirilmiş fokus derinliği ile hastamıza her mesafede net görüş sağlamak için ideal bir intraokuler lens.

 

 

OPR. DR. ŞEHVAR NEFESOĞLU

ANNEM, DAHA ERKEN AMELİYAT OLMADIĞINA PİŞMAN

VSY’nin multifokal lenslerini yıllardır kullanıyorum ve sonuçlarından çok memnunum. Ölçümlerimi optik biyometri ile yapıyorum. Acriva Multifokallerin post-op refraktif sonuçları son derece yüz güldürücü. Bu yüzdem annem için katarakt operasyonunda lens tercihimi yeni Tri-ED lens yönünde kullandım. Sonuç son derecede iyi, her mesafede çok rahat görüşü var ve daha erken ameliyat olmadığı için pişman. Artık katarakt rutinimde hastama bu lensi güvenle öneriyorum ve çok önemli geri dönüşler alıyorum.

Ophthalmology Life 2015 22. Sayı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here