Schwind Amaris SmartSurfACE teknolojisi ile tanışın!

Schwınd Amaris; yenilikçi SmartSurfACE teknolojisi’ni hayata geçirdi.

SmartSurfACE, görme rejenarasyonu hızlı bir şekilde sonuçlanan inovatif SmartPulse Teknolojisi ile temassız TransPRK(No-Touch) yüzey tedavisinin kombine olarak tek bir modülde sunulmasıdır.Yenilikçi SmartPulse teknolojisi oldukça etkileyicilikte düzgün bir kornea yüzeyi sağlar. Spot geometrisinin en mükemmel şekilde kullanılmasını hedefleyerek, ablasyon profilini oluşturan geometrik yapı, atış özellikleri ve atış dağılımının yeniden tanımlanmasına dayalı bir teknolojidir. Sonuç, erken post-operasyon safhada daha hızlı görsel iyileşme ve daha iyi görüş. Bu prosedürün gelişimi doğrultusunda cihaz kullanımı sırasında vakum, kesi ve insizyon uygulanmıyor. Temassız, hassas bir şekilde korneanın en üst katmanları boyunca düzeltme yapılabiliyor; tek bir adımda refraktif düzeltme gerçekleşiyor. SmartSurfACE sayesinde, non-invasif ve korneada daha az baskı uygulanıyor; daha fazla biyomekanik stabilite ve korunum sağlanabiliyor. Teknoloji ile gerçekleştirilen tedavilerde vakaların iyileşme prosesinin daha hızlı ve geleneksel yüzey tedavilerine oranla görme kalitesinde de hızlı bir iyileşme olduğu da gözlemlenmekte.

HEDEF HASTA GRUPLARI

SmartSurfACE prosedürü, LASIK ve lentikül ekstraksiyonun yerini alabilen hassas, güvenilir, baskısız ve non-invazif bir metot. Net görmek isteyen her lazer adayı için uygun. Özellikle keskin görüşün gerekli olduğu, su ve doğa sporları yapan aktif, atletik kişiler için ideal. Ayrıca ince kornealar, korneal patolojiler veya düzensiz topografiye sahip hastalar için de önemli özelliklere sahip. Gerekirse SmartSurfACE prosedürü Korneal Kollajen Çapraz bağlama yönetime ile kombine olarak gerçekleştirilebiliyor.

Bu yöntemin doktorlar tarafından tercih edilme nedenleri ise şöyle sıralanıyor: Hastalar; hassas, güvenilir ve baskısız bir yöntemle tedavi olabiliyor. Doktorlar non-invazif bir prosedür tercih etmiş oluyorlar. Ayrıca tedavi portföyünü genişleterek yeni ve ileri bir teknoloji arayan doktorlar için de ideal. Kliniğin büyüklüğüyle bağlantılı olmaksızın uygulaması kolay ve ekonomik bir tedavi sistemi sunuyor, bu sırada ise hastanın daha stressiz bir şekilde tedavi edilebilmesi sağlanıyor. Detaylı bilgi için: http://www.schwind-smartsurf.de/tr

SmartSurfACE ve LASIK ile ilaç tedavisi


Aurelios göz merkezinde hastalarına, smartsurface (transprk + smartpulse teknolojisi kombinasyonu) uygulayan Dr. Diego de Ortueta lasik tedavileri için standart bir şekilde yaptığı ilaç uygulamalarını ve edindiği sonuçları açıkladı.

Hastanın tedavi edilecek gözüne lazer tedavisinden 20 dakika önce Diclofenac bir damla ve hemen damla sonrasında bir tablet Ibuprofen verilir. Hasta operasyon odasına girmeden iki dakika önce de bir damla Oxybuprocain damlatılır. Spekulum uygulaması öncesi ve sonrasında birer damla daha uygulanır. Bu şekilde, operasyon öncesi daima üç damla Oxybuprocain uygulaması yapılmaktadır. Sonrasında doğal soğuk sodyum solüsyonu (BSS, 10o celsius) ile kornea yüzeyinin irigasyonu gerçekleştirilir. Daha sonrasında, kornea kendi doğal sıcaklığına 30 saniyede tekrardan ulaşacağından, gecikme olmaksızın lazer ablasyonu başlatılmalıdır.

LASIK

Hasta operasyon odasına girmeden iki dakika önce bir damla Oxybuprocain uygulaması yapılır. Spekulum uygulaması öncesi ve sonrasında birer damla daha uygulanır. Operasyon öncesi daima üç damla Oxybuprocain uygulanması anlamına gelir. Sonrasında kornea yüzeyinin irigasyonu doğal sodyum solüsyonu (BSS) ile gerçekleştirilir.
OPERASYON SONRASI İLAÇ UYGULAMASI- LASIK

Spekulumun çıkarılması öncesi birer damla Ofloxacin, Dexamethason ve Dexpanthenol uygulanır. Son tedavi olarak, hasta beş gün boyunca aktif içerileri Dexamethason, Neomycin ve Polymyxin B kombinasyonu damlalar kullanır.

POSTOPERATIVE İLAÇ UYGULAMASI

Lazer ablasyonu ve sonrasında entegre OCT sistemi ile alınan pakimetri ölçümünün ardından, bir damla Ofloxacin, bir damla Dexamethason, bir damla Phenylephrin uygulanır ve dört gün sonrasında çıkarılmak üzere bir koruma lensi (Air Optix Night & Day, 8mm çap, 0 D) yerleştirilir. İlerleyen tedavide, hastaya 14 gün boyunca kullanılmak üzere aktif içerikleri Dexamethason, Neomycin ve Polymyxin B kombinasyonu damlalar verilir. Hasta günde 4 defa bu damlayı göz(ler)üne damlatır. Daha sonraki süreçte 21 gün boyunca (günde üç defa) aktif içeriği Fluorometholon olan damla uygulaması yapılır.

VE SONUÇ

SmartSurfACE ile geniş kapsamlı ilaç ve BSS uygulaması iyileşme sürecine LASIK ile kıyaslanacak düzeyde katkı sağlamaktadır.

SmartPulse İnovasyon Ödülleri’nde ilk 10’da

SMARTPULSE TEKNOLOJİSİ, 2015 İNOVASYON
ÖDÜLLERİ’NDE İLK 10 ARASINDAKİ YERİNİ ALDI.

Uluslararası bir yayın olan “The Ophtalmologist”in belirlediği 82 aday arasından 2015’in en inovatif ürün ve sistemleri belirlendi. Etkinlikte oftalmoloji alanıne yönelik görüntüleme, lazer cihazları ve ilaçlar gibi çeşitli başlıklarda başvurular oldu. Oftalmolog ve bilim adamları tarafından oluşan jüri üyelerinin yenilikçilik ve fayda açısından yaptıkları değerlendirmenin ardından sonuçlar açıklandı. SmartPulse teknolojisi 6.sırada yer alarak refraktif cerrahi alanındaki tek inovatif ürün oldu.

Cihazı kendi gözlerinde deneyimledi

İki farklı excimer lazer platformunu kendi gözlerinde denemeye karar veren Dr. David Sung Yong Kang, çalışması sonucunda edindiği deneyimlerini paylaştı.

LASIK tedavileri, Eyereum Göz Kliniği’nde gerçekleştirilen refraktif cerrahi prosedürlerinin %32’sini, yüzey ablasyon tedavilerinin ise %68’ini oluşturmakta. LASIK tedavilerinde %90 oranında kişiye özel protokol kullanılmaktadır. Yüzey ablasyon tedavilerinde ise, %82 oranında transepitelyal PRK (TransPRK/No-Touch) yaklaşımına yer verilmektedir.
Geçtiğimiz yıl Kasım ayında, kendi hipermetropim için lazer tedavisi olmaya karar vermiştim. Daha önce, derecelerimi hipermetropime rağmen yaklaşık 3.00’dan -2.00 D’ye kadar indirebilmiş ve hem yakın, hem de uzak mesafede iyi bir görüş kazanabilmiştim. 40 yaşına geldiğimde, presbiyopinin ilk belirtilerini hissetmeye başladım. Hem günlük klinik aktivitelerimde, hem de boş zamanlarımda yaptığım aktivitelerde yakını görmem zorlaşmaya başladı. Yakında lazer tedavisine ihtiyaç duyacağım belliydi; ben de “ne kadar erken o kadar iyi” diye düşündüm. Lazerle görme kusurlarımı düzeltmeye karar verdiğimde, SmartPulse teknolojisi yeni çıkmıştı ve bu teknoloji sayesinde ablasyondan hemen sonra korneanın pürüzsüzleşmesinin sağlanabilmesi seçim nedenleri arasında önemli bir faktör oldu.

Eyereum’da, farklı üreticilerin lazer platformlarından oluşan çok çeşitli bir yelpaze içinden seçim yapabiliyorum. Schwind Amaris’te karar kılmamın nedeni, hastalarımı tedavi ederken gördüğüm iyi sonuçlar oldu. Statik ve dinamik siklotorsiyon kontrolü, 1050 Hz’lik tekrarlama oranı ve SmartPulse teknolojisi gibi kilit özellikleri sayesinde Amaris tedavisi güvenilir, etkin ve güvenli bir tedavi haline gelmektedir.

TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Ameliyat öncesi refraksiyonlarım sağ gözde +2.50 -0.12 X 177º olup en iyi düzeltilmiş görme keskinliği 20/20, sol gözde ise +2.75 -0.25 X 180º ve 20/20 idi. Lazerle görme kusurlarını düzeltme işlemi Eyereum Göz Kliniği’nde Dr Choi Jin Young ve Dr Ha Byung tarafından yapıldı. Dr. Choi sağ gözümü SmartPulse Teknolojili Schwind Amaris 1050RS ile (Şekil 2), Dr. Ha ise sol gözümü Smart Pulse teknolojisiz Amaris 750S ile tedavi etti. Her iki cerrah da kornea wavefront analizi yaptı. Her bir gözde femto saniye LASIK (femto-LASIK) planlarken Keratron Scout korneal aberometresi (Optikon) kullanıldı.

İki gözümü neden iki farklı lazerle tedavi ettirdiğimi soranlar olabilir. Cevabı çok basit: Günlük klinik uygulamalarında her iki lazeri de kullanıyorum. Her ikisini de deneyimlememin hastalarım açısından çok adil bir yaklaşım olacağını düşündüm. Bu yüzden artık daha iyi bir doktor ve oftalmolog olduğumu düşünüyorum. Her ikisi ile tedavi olmuş ve tedavi yöntemlerini direkt deneyimlemiş biri olarak, bu yöntemlerin hastalarım açısından nasıl bir fark oluşturacağını bilmek onları çok daha iyi anlamamı sağladı.

Tedavi yönteminin seçiminde de aynı gerekçe geçerliydi. Ameliyatımı yapan cerrahlardan femto-LASIK yaklaşımı kullanmalarını ve tedavi planlamasında wavefront analizi uygulamalarını istedim. Femto-LASIK’i tercih etmemin nedeni görme keskinliğimi hızlı geri kazanmanın benim için önemli olmasıydı. Kişiye özel tedavi planlaması yapılmış olması da önemliydi, çünkü çoğu hastamda tercih ettiğim yöntem zaten bu. Kişiye özel tedavi yöntemini kendim deneyimlemesem, bu yöntemin faydaları konusunda onları nasıl ikna edebilirdim? Tedaviyle ilgili hatırladığım en canlı anı, gördüklerim ve duyduklarım oldu. Örneğin, lazerden çıkan sesler yatar pozisyondayken mikroskop başında oturur pozisyondakinden farklı algılanıyor. Ayrıca, gelen ışığı nasıl algıladığımı da hatırlıyorum; lazer atımları aslında havai fişek gösterisi gibi görünürken bana yeşil bir hare imiş gibi geliyordu.

SONUÇLAR

Ameliyat sonrasında, her iki gözümdeki düzeltilmemiş görme keskinliği 20/13 idi. Görme sonuçları bakımından sol ve sağ gözüm arasında belirgin bir farklılık yoktu. Ancak, SmartPulse teknolojisiyle tedavi edilen sağ gözümün görme keskinliği belirgin derecede daha hızlı iyileşti. En başından itibaren, ameliyat sonrası skotopik görmem mükemmeldi. Sonra kış geldi ve Kore’de iklim kuraklaştı. Gözlerim de çok kurudu; özellikle sabahları. Ama sonra 1-2 ay içinde hepsi düzeldi.

Ameliyattan hemen sonra, göz kırpmamanın korneayı daha da kurutacağını bilmeme rağmen gözümü kırpmamaya çalışıyordum. Bunun nedeni olasılıkla topikal analjezikler ve tedavi için kullanılan kontak lensleri düşürme korkusuydu. Gözlerini kırpmaları konusunda ne kadar cesaretlendirsek de, bazı hastalarımın lazer tedavisi sonrasında gözlerini neden kırpmadıklarını artık anlayabiliyorum. Tedavinin ertesi sabahı, görme kalitem tamamen berraklaştı. Gözlerimi kısmadan ya da okuma gözlüklerimi takmadan gazete okuyabiliyordum. Birkaç ay sonrasında, gözlerim sanki hiç lazer tedavisi olmamışçasına iyileşmişti. Lazerle görme kusurlarımı düzelttirdiğime çok memnunum. Görme keskinliğimin SmartPulse teknolojisiyle ne kadar hızlı iyileştiğini ve tedaviden hemen sonra görme kalitemin ne kadar düzeldiğini görmek çok çarpıcı bir deneyimdi. Hastalarım da “wow” etkisi olarak bilinen bu deneyimi özellikle LASIK tedavisi sonrasında yaşıyorlar.
İleride presbiyopimin ilerlemesi durumunda, büyük olasılıkla tekrar lazer tedavisi yaptırırım. Şu an için, uyum kapasitem hem yakın, hem de uzak görüşte iyi sonuç vermeye yetecek düzeyde.

Ophtalmology Life 2016 24. Sayı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here