Schwind Amaris 750s’in farklı yönlerini tanıyın

Schwınd Amaris’in üstün performanslı lazerlerinden biri olan 750s’i 2 yıldır kullanan Opr. Dr. Atakan Karaeminoğulları’na, edindiği tecrübelerden yola çıkarak, cihazla ilgili görüşlerini sorduk.

Schwind 750S’i kullanmaya nasıl karar verdiniz?

Excimer lazer cihazı almaya karar verdiğimizde, 4 popüler cihaza ait teknik verileri kıyasladık. Cihazın öne çıkan özellikleri ile kullanıcıların görüşleri Schwind markasına olan güvenimizi artırdı. PresbyMAX haricinde kontör masrafının olmaması, Amaris 750S gibi yeni nesil bir cihaz için büyük avantaj sağladı. Ayrıca ülkemizdeki kullanıcıların VSY’nin teknik desteğinden memnun olmaları karar vermemizi çabuklaştırdı.

Schwind Amaris 750S’in ne tür farklılıklarıyla karşılaştınız?

Yüksek ablasyon hızı, pupil ve limbus takibi, rotasyon dengelemesi ve gelişmiş siklotorsiyon yapan eye tracker’ı, akıllı termal kontrolü, Schwind CAM yazılımı ile kişiye özel tedavi imkanı sunması, asferik profil tekniğini kullanarak kişinin aberasyonlarını artırmaması, akıllı dinamik geçiş zonunun olması, crosslinking ve lameller keratektomi yapabilmesi sanırım en belirgin farkları.

Cihazın teşhis ve tedavi aşamasındaki avantajlarından bahseder misiniz?

Amaris 750S’in teşhis ve tedavi aşamasında en sık kullandığımız parçası Schwind ön segment analiz sistemi; yeni nesil analiz ve tedavi planlama cihazı. Cihaz;
Scheimpflug Kamera ve Placido Disk Tekniği’nin kombinasyonundan oluşuyor. 1 saniyeden kısa sürede korneada 100.000 noktadan ölçüm yaparak bizi şu verilere ulaştırıyor: Korneanın ön ve arka yüzeylerinin refraktif güç haritası, değişken yüzeylere ilişkin yükseklik haritaları, korneanın ön ve arka yüzeylerinin tanjansiyel ve aksiyel eğim haritaları, kornea kalınlık haritası ve ön kamara derinlik haritası, korneal wavefront ve görme kalitesi analizi, hastanın değişik zamanlarda yapmış olduğu ziyaretlerin kıyaslanmasını sağlayan progresif analiz.

Scheimpflug Görüntüleme’de; kornea ve ön segment analizi, kornea arka yüzey topografisi, ön kamara derinliği, ön kamara açısı, kornea arka yüzeyinin tanjansiyel ve aksiyel eğimi, kornea pakimetre haritası görülebiliyor. Topografi özelliğiyle de; kornea ön yüzey topografisi, kornea ön yüzeyinin tanjansiyel ve aksiyel eğimi, K değeri, wavefront analizi ve görme simülasyonu, keratokonus analizi ve teşhisi, kontakt lens uygulama programı ve GİL ölçüm programı sunuluyor. Dahili pupillometri sistemi ile fotokopik, skotopik, mezopik şartlarda pupil çapı ölçümü sağlanıyor. Ardından bu verileri değerlendirerek hastanın refraktif veya terapotik tedaviye uygun olup olmadığı kararını verip uygun ise aynı cihazla tedavi planını yaptıktan sonra bilgileri Amaris 750S’e aktarıyoruz.

En fazla hangi özelliklerini kullanıyorsunuz?

Eğer hastanın refraksiyonu yüksek değil ve PRK tedavisine olumlu bakıyorsa, TransPRK metodunu uygulamayı, işlem süresinin kısalığı ve hasta kooperasyonu açısından çok olumlu buluyorum.

En beğendiğiniz özelikleri nelerdir?

Sirius cihazı ile kısa sürede hastanın ölçüm ve değerlendirmesini yapıp lazere kolayca aktarabilmem, hastanın manifest refraksiyonunu girmemin yeterli olması, tedavi süresinin kısa olması (1D miyop tedavisini 1.5 sn), lazer uygulama süresince tedavi aşamalarını ekrandan takip edebilmem olarak sayabilirim.

Size kolaylık sağlayarak öne çıkan diğer özellikleri nelerdir?

Kornea yüzeysel patolojileri tedavisinde kullanılan PTK yöntemini Amaris 750S’de TransPTK olarak kullanabilmek cerrah için oldukça pratik bir yöntem. Yine işlem aşamalarında otomatik olarak değişen, mikroskop büyütme ve aydınlık oranının kişiselleştirilebilmesi kolaylık sağlayan diğer bir özellik.

Kişiye özel tedavi planlama seçeneğini kullanıyor musunuz? Bu çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Schwind CAM yazılımı sayesinde kişiye özel veya kapsamlı tedavi planı uygulamak mümkün. Eğer hasta aberasyonları düşük ise kişiye özel tedavi planlama seçeneklerinden Aberration Free yöntemini kullanıyorum. Nadiren yüksek aberasyon çıkarsa da Corneal veya Ocular Wavefront yöntemini uyguluyorum. Amaris 750S, bu üç tedavi yönteminde de asferik tedavi profilini kullanıyor.

Kullanım ergonomisi hakkındaki görüşleriniz neler?

Cihaz tasarımında hasta ve cerrah ergonomisi oldukça iyi planlanmış. Hasta yatağının ön-arka ve sağ-sol hareketleri, lazer kafasının 90 derece hareket edebilmesi, okülerlerin ayarlanabilir oluşu kolaylık sağlıyor.

Schwind Amaris 750s’in doktorlar açısından önemi nedir, başka doktorlara da tavsiye eder misiniz?

Refraktif cerrahiye başladığımızda komplikasyon riski ve hasta memnuniyetsizliği endişemiz oldu. Ancak Amaris 750S gibi yeni nesil cihazların eskiden görülen birçok komplikasyon ve hasta şikayetini önemli ölçüde azalttığına şahit olduk. Bu cerrahiye başlamayı düşünen meslektaşlarıma mutlaka yeni nesil bir cihaz almalarını öneririm. Bizim klinik olarak tercihimiz Amaris 750S oldu ve zaman içerisinde doğru karar verdiğimizi bir kez daha görmüş olduk.

Hastalarınız yeni cihazınızı nasıl değerlendiriyor? Hastalarınız’dan geri dönüşler nasıl?

Hastalarımıza cihazlarımızı anlattığımızda çoğunluğu internetten de ön bilgi alarak geldikleri için yeni nesil lazerlere güvenlerinin daha fazla olduğunu gözlemledim. Lazer tedavisini kabul eden hastalarımızın postop 1. günlerinde hep gülen yüzlerle karşılaştık. Hasta memnuniyeti bizi refraktif cerrahi konusunda daha istekli kıldı.

Ophthalmology Life 2014 20. Sayı

YORUM YAP

Please enter your comment!
Please enter your name here